Ftesë për pjesëmarrje në një konkurs pikture

Ftesë për pjesëmarrje në një konkurs pikture me temë:

A. TEMA DHE QËLLIMI:

Instituti “Junus Emre”, Qendra Kulturore Turke Shkodër, nëpërmjet konkursit të
pikturës me temë “Stambolli i ëndrrave të mia” kontribuon:
1. Nënjohjen e Turqisë nga artistët shqiptarë, përmes akumulimithistorik, kulturor dhe artistik
2. Nxit dhe motivon artistët për një krijimtari origjinale
3. Mundëson bashkëveprim kulturor ndërmjet dy shteteve.

B. KATEGORITË
Konkursi do të zhvillohet në tre kategori.
1. Kategoria e parë: Mosha 15-18 vjeç
2. Kategoria e dytë: Mosha 19-23 vjeç
3. Kategoria e tretë: Mosha 24 – e lart (profesionistët)

C. ÇMIMET
1. Tre çmimet e para të secilës prej kategorive do të gostiten me një shëtitje një javore
në Stamboll, me të gjitha shpenzimet e mbuluara.
2. 10 punimet më të mira të secilës prej kategorive do të ekspozohen në Shkodër, në një ndër galeritë e Stambollit dhe në vende të tjera të përcaktuara nga Instituti “Junus Emre”.
3. Kategoria “profesionistët” në Galerinë e Arteve Shkodër

3. Për të gjitha kategoritë:
Çmimi i Parë: Aparat Fotografik
Çmimi i Dytë: Ipad
Çmimi i Tretë: Orë dore
D. KRITERET E PJESËMARRJES

1. Konkursi është i hapur për të gjithë artistët sipas kategorive tëpërcaktuara në pikën B, përjashtuar këtu punonjësit e Institutit “Junus Emre”, kushërinjtë e parë të punonjësve të Institutit “Junus Emre”, anëtarët e jurisë dhe kushërinjtë e parë të anëtarëve të jurisë.
2. Në konkurs mund të marrin pjesë vetëm shtetas shqiptarë.
3. Çdo pjesëmarrës mund të konkurojë vetëm me një punim.
4. Punimet konkuruese nuk duhet tëjenëprezantuar më parë në ndonjë konkurs apo ekspozitë.
5. Teknika e punimeve pjesëmarrëse në konkurs është e lirë (ngjyra vaji, akrilik, akuarel, tempera, etj.)
6. Përmasat nuk duhet të kalojnë kufirin 70 cmx 100 cm.
7. Punimet në letër duhet të dorëzohen mekornizë.
8. Dokumenti (EK-1) me gjeneralitetet, të dhënat mbi konkuruesin si dhe me nënshkrimin e pranimit të kushteve të pjesëmarrjes do të dorëzohet nënjëzarf të mbyllur bashkangjitur punimit. Çdo punim do të shoqërohet me etiketën (EK-2) që identifikohet në të cilën zënë vend emri mbiemri i artistit, datëlindja,titulli, teknika dhe përmasat e punimit.
9. Nëse mësohet që pjesëmarrësi i shpërblyer me çmim fitues ka vepruar në kundërshtim me rregulloren dhe deklaratën, atij i hiqet çmimi i fituar dhe çdo lloj përfitimi që rrjedh prej tij.
10. Pesë punimet më të mira duke përfshirë këtu edhe punimet fituese nuk do t’i rikthehen pjesëmarrësit dhe çdo e drejtë autorësie do i përkasë Institutit “Junus Emre”, Qendra Kulturore Turke Shkodër.

11. Tre punimet e shpërblyera me çmim fitues të secilës prej tri kategorive dhe punimet e vlerësuara si të denja për t’u ekspozuar do të ekspozohen në vende të përcaktuara nga Instituti “Junus Emre”.
12. Instituti “Junus Emre” Qendra KulturoreTurke Shkodër ështëideator, drejtues dhe mbështetësi financar i këtij organizimi. Çdo lloj autorizimi dhe iniciative i përket drejtorisë së institutit.
13. Pjesëmarrësi pranon dhe deklaron se punimi i dërguar për pjesëmarrje në konkurs është vepër e tij individuale.
E. JURIA DHE KURATORI I EKSPOZITËS
1. Prof.Dr.Süleyman Saim TEKCAN
2. Prof.as. Ikbale KALAJA (BUSHATI)
3. Drejtor i GKA Artan SHABANI
4. Ylli DRISHTI
Vendimi i jurisëështë i pakontestueshëm.

F. SPONSORË DHE MBËSHTETËS

1. Ambasada Turke në Tiranë

2. Bashkia e Stambollit

3. Ministria e Kulturës dhe e Turizmit(Shqipëri)

4. Departamenti i Artit në Shkodër ( FSHE, Universiteti i Shkodrës “L. Grakuqi”)

5. Turkish Airlines

6. Bashkia Yskydar (Stamboll)

7. Bashkia Bajrampasha(Stamboll)

G. AFATII APLIKIMIT DHE VENDI I DORËZIMIT TË VEPRAVE
1. Data e fundit e aplikimit dhe e dorëzimit të punimit është 06Qershor 2016.
2. Çdo punim i dorëzuar pas kësaj date nuk do të merret në vlerësim.
3. Punimet, bashkë me formularin e aplikimit të plotësuar pa mangësi, mund të dërgohen dorazi ose me postë në Institutin “Junus Emre” Qendra Kulturore Turke Shkodër deri më datë6Qershor 2016, ora 17:00.
4. Ditën e dorëzimit të aplikimit dhe të dorëzimit të punimit pranë Institutit “Junus Emre” Qendra Kulturore Turke Shkodër, aplikanti duhet të firmosë që pranon kriteret e konkurimit.

H. SHPALLJA E REZULTATEVE
Kandidatët e përzgjedhur si fitues nga vlerësimet e jurisë, do të shpallen më datë13
Qershor 2016 në ceremoninë e shpërndarjes së çmimeve.
I. CEREMONIA E SHPËRNDARJES SË ÇMIMEVE
Çmimet fituese dhe çertifikatat pjesëmarrëse të kandidatëve, punimet e të cilëve janë vlerësuar si të denja për ekspozim do të dorëzohen më datë13 Qershor 2016, ora 17:00 në Galerinë e Arteve Shkodër.
I urojmë suksese të gjithë artistëve pjesëmarrës.

J. KALENDARI I KONKURSIT

1. Fillimi i Konkursit (Shpallja) :03.02.2016
2. Data e Fundit e Pranimit të Punimeve : 06.06.2016
3. Vlerësimi i Jurisë : 07-12.06.2016
4. Ceremonia e Çmimeve : 13.06.2016
5. Ekspozimi : 13.06.2016 - 17.06.2016

SEKRETARIA PËR KONKURSIN:
Verzana Nikshiqi
TEL : +355 67 410 34 49

YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ İŞKODRA TÜRK KÜLTÜR MERKEZİ
INSTITUTI “JUNUS EMRE“ - QENDRA KULTURORE TURKE SHKODËR
Rruga Don Bosko, Nr.21 Shkodër | Tel:+355 222 54 632 | E-posta:iskodra@yee.org.tr
Facebook/yeeshkodra twitter/ yeeiskodra

EK - 1

KONKURSI I PIKTURËS
SHKODËR, 2016

Emri, Mbiemri :

Vendlindja :

Datëlindja :

Diplomimi i Fundit :

Profesioni :

Adresa :

Telefoni shtëpi/punë :

Cel :

Pajtohem me të gjitha dispozitat e listëpjesëmarrjes së konkursit të pikturës me temë “Stambolli i ëndrrave të mia” të organizuar nga Instituti “Junus Emre” Qendra Kulturore Turke Shkodër.

Data:

Nënshkrimi:

EK - 2

KONKURSI I PIKTURËS
SHKODËR, 2016

Emri, Mbiemri i Artistit :

TË DHËNA MBI VEPRËN

Titulli :